International Omnium Race Results

June 22, 2017

Session: 1
Race: Women Scratch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Francine Haas Pact Cycling team 5
2 Molly Shough 69
3 Leah Sanda PSIMET Racing 23
4 Kathryn George xXx Racing 49
5 Hilary Wilde Zubaz/Tacocat Racing 394
6 Erica Chianese Half Acre Cycling 118
7 Tiana Johnson Zubaz/Tacocat Racing 390
8 Ella Neurohr Colorado College 100
9 Sharon Budde xXx Racing 90
10 Kiki Demopoulos xXx Racing 66
11 Anna Louise Sviben 392
12 Sophia louie Escobar 121
DNF Lilah Guertin #SomethingInspirational 397
Race: Cat 4 Scratch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Brad Erickson 190
2 Robert Bigelow-rubin Comrade Cycles Racing 196
3 Matthew Sedwick INTENT 117
4 Christopher Witek 197
5 Jesse Hautau Comrade Cycles Racing 139
6 Jason Knauff Burnham Racing 113
7 Anthony Hoak 192
8 Brian Cosgrove INTENT 125
9 Brennan Kreiman FWD Courier Racing 389
10 Tom Perotti xXx Racing 191
11 Timothy Daugherty 102
12 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen Team 64
13 Kendall Griffin 65
14 Jimmy Chiguil 398
Race: Cat 3 Scratch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Jacob Cramer KLiCK Cycling Team 92
2 Tom Driver 606 Racing 17
3 David Smith 396
4 Matthew Giedt 120
5 Joseph Proszowski 164
6 Andrew Anderson 145
7 Rudy Keefer Chaney Windows and Doors Cycling Team / TurboVelo Foundation Cycling Club 393
8 Dylan Wiwad 399
9 Kennen Hootman INTENT Race Team 87
10 Daryus Patel xXx Racing 115
11 Troy Henikoff 106
12 Courtney O'Neill xXx Racing 81
13 Jason Fergurson 75
14 Jared Rogers 111
Race: Pro/1/2 Scratch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Tyler George 3
2 Luke Momper Quantum Racing Development 53
3 Matthew Fox 18
4 Daniel Verner 56
5 Jeffrey Whiteman George Garner Cyclery 1
6 Brian Haas 11
7 Robert Higgins George Garner Cyclery 27
8 Jake Buescher 606 Racing 22
9 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International Cycling Team 83
10 Valerie Brostrom Bouledogue Tout Noir 50
11 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew 176
12 Solomon Treister 68
13 Alex Bolotin Polish & Slavic FCU International Cycling Team Team 26
14 Joshua Ryan Bouledogue Tout Noir 10
15 Daniel Breuer 158
16 Fabio Orlandi 93
17 Nikos Hessert 28
18 Carl Valentin 36
19 James Calvetti Polish & Slavic FCU International Cycling Team Team 25
20 Ernesto Ciccolini 46
21 Jafet Torres Team T-Town 84
DNF Chris Heller 391
DNF Michael Ferren Northbrook Cycle Committee Team 96
Session: 2
Race: Women Point-A-Lap
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Francine Haas Pact Cycling team 5
2 Leah Sanda PSIMET Racing 23
3 Kathryn George xXx Racing 49
4 Molly Shough 69
5 Sophia louie Escobar 121
6 Erica Chianese Half Acre Cycling 118
7 Anna Louise Sviben 392
8 Tiana Johnson Zubaz/Tacocat Racing 390
9 Ella Neurohr Colorado College 100
10 Kiki Demopoulos xXx Racing 66
11 Lilah Guertin #SomethingInspirational 397
12 Sharon Budde xXx Racing 90
13 Hilary Wilde Zubaz/Tacocat Racing 394
Race: Cat 4 Point-A-Lap
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Matthew Sedwick INTENT 117
2 Jason Knauff Burnham Racing 113
3 Robert Bigelow-rubin Comrade Cycles Racing 196
4 Anthony Hoak 192
5 Tom Perotti xXx Racing 191
6 Christopher Witek 197
7 Brad Erickson 190
8 Brian Cosgrove INTENT 125
9 Jesse Hautau Comrade Cycles Racing 139
10 Timothy Daugherty 102
11 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen Team 64
12 Brennan Kreiman FWD Courier Racing 389
13 Kendall Griffin 65
14 Jimmy Chiguil 398
Race: Cat 3 Point-A-Lap
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Jacob Cramer KLiCK Cycling Team 92
2 Tom Driver 606 Racing 17
3 Matthew Giedt 120
4 Joseph Proszowski 164
5 Rudy Keefer Chaney Windows and Doors Cycling Team / TurboVelo Foundation Cycling Club 393
6 Courtney O'Neill xXx Racing 81
7 Daryus Patel xXx Racing 115
8 Jason Fergurson 75
9 David Smith 396
10 Troy Henikoff 106
11 Kennen Hootman INTENT Race Team 87
12 Dylan Wiwad 399
13 Andrew Anderson 145
14 Jared Rogers 111
Race: Pro/1/2 Point-A-Lap
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Tyler George 3
2 Matthew Fox 18
3 Daniel Breuer 158
4 Jeffrey Whiteman George Garner Cyclery 1
5 Jake Buescher 606 Racing 22
6 Luke Momper Quantum Racing Development 53
7 James Calvetti Polish & Slavic FCU International Cycling Team Team 25
8 Brian Haas 11
9 Nikos Hessert 28
10 Daniel Verner 56
11 Chris Heller 391
12 Robert Higgins George Garner Cyclery 27
13 Joshua Ryan Bouledogue Tout Noir 10
14 Valerie Brostrom Bouledogue Tout Noir 50
15 Solomon Treister 68
16 Ernesto Ciccolini 46
17 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew 176
18 Jafet Torres Team T-Town 84
19 Carl Valentin 36
20 Alex Bolotin Polish & Slavic FCU International Cycling Team Team 26
21 Fabio Orlandi 93
22 Michael Ferren Northbrook Cycle Committee Team 96
23 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International Cycling Team 83
Session: 3
Race: Women Elimination
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Francine Haas Pact Cycling team 5
2 Kathryn George xXx Racing 49
3 Molly Shough 69
4 Leah Sanda PSIMET Racing 23
5 Sophia louie Escobar 121
6 Sharon Budde xXx Racing 90
7 Ella Neurohr Colorado College 100
8 Kiki Demopoulos xXx Racing 66
9 Hilary Wilde Zubaz/Tacocat Racing 394
10 Erica Chianese Half Acre Cycling 118
11 Anna Louise Sviben 392
12 Lilah Guertin #SomethingInspirational 397
Race: Cat 4 Elimination
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Jason Knauff Burnham Racing 113
2 Matthew Sedwick INTENT 117
3 Robert Bigelow-rubin Comrade Cycles Racing 196
4 Anthony Hoak 192
5 Christopher Witek 197
6 Brennan Kreiman FWD Courier Racing 389
7 Jesse Hautau Comrade Cycles Racing 139
8 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen Team 64
9 Brian Cosgrove INTENT 125
10 Timothy Daugherty 102
11 Brad Erickson 190
12 Kendall Griffin 65
13 Tom Perotti xXx Racing 191
14 Jimmy Chiguil 398
Race: Cat 3 Elimination
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Joseph Proszowski 164
2 Dylan Wiwad 399
3 David Smith 396
4 Jacob Cramer KLiCK Cycling Team 92
5 Tom Driver 606 Racing 17
6 Courtney O'Neill xXx Racing 81
7 Troy Henikoff 106
8 Andrew Anderson 145
9 Jason Fergurson 75
10 Kennen Hootman INTENT Race Team 87
11 Daryus Patel xXx Racing 115
12 Matthew Giedt 120
13 Jared Rogers 111
14 Rudy Keefer Chaney Windows and Doors Cycling Team / TurboVelo Foundation Cycling Club 393
Race: Pro/1/2 Elimination
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Tyler George 3
2 Luke Momper Quantum Racing Development 53
3 Brian Haas 11
4 Jeffrey Whiteman George Garner Cyclery 1
5 Solomon Treister 68
6 Robert Higgins George Garner Cyclery 27
7 Matthew Fox 18
8 Jake Buescher 606 Racing 22
9 Ernesto Ciccolini 46
10 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International Cycling Team 83
11 James Calvetti Polish & Slavic FCU International Cycling Team Team 25
12 Daniel Verner 56
13 Jafet Torres Team T-Town 84
14 Nikos Hessert 28
15 Valerie Brostrom Bouledogue Tout Noir 50
16 Carl Valentin 36
17 Fabio Orlandi 93
18 Alex Bolotin Polish & Slavic FCU International Cycling Team Team 26
19 Joshua Ryan Bouledogue Tout Noir 10
20 Michael Ferren Northbrook Cycle Committee Team 96
21 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew 176
22 Chris Heller 391
23 Daniel Breuer 158