Opening Night 2017 Race Results

May 11, 2017

Session: 1
Race: P/1/2 Scratch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Tyler George 3
2 John Kuhfahl 119
3 Jake Buescher 606 Racing 22
4 Daniel Breuer 158
5 Jason Garner George Garner Cyclery 37
6 Daniel Verner 56
7 Robert Higgins George Garner Cyclery 27
8 Matthew Fox 18
9 James Calvetti 25
10 Brian Haas Fairlife 11
11 Jeremy Treister 71
12 Zachary Slavens Northbrook Cycle Committee Team 133
13 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew 176
14 Jafet Torres Team T-Town 84
15 Lawrence Stoegbauer Polish & Slavic FCU International Cycling Team 24
16 Kurt Tromp Polish & Slavic FCU International Cycling Team 12
17 Carl Valentin 36
18 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International Cycling Team 83
19 Chris Mosk 80
20 Thomson Remo 194
Race: Cat 3 Scratch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Damian Chlanda 178
2 Jacob Cramer KLiCK Cycling Team 92
3 Jason Holly xXx Racing 13
4 Steve Burton 124
5 Alex Bolotin Polish & Slavic FCU International Cycling Team 26
6 Solomon Treister 68
7 Roderick DeJesus Northbrook Cycle Committee Team 85
8 Joseph Proszowski 164
9 Kennen Hootman INTENT Race Team 87
10 Andrew Anderson 145
11 Michael Kirby xXx Racing 57
12 Jason Fergurson 75
13 Jared Rogers xXx Racing 111
Race: Cat 4 Scatch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Jon Smail 16
2 Christopher Witek INTENT 197
3 Matthew Giedt 120
4 Nicholas Pomella PSIMET Racing 180
5 Brian Cosgrove INTENT 125
6 Peter Cavoto Jr 39
7 Roland Varriale 162
8 Andrew Giniat 32
9 Sean Costin The Pony Shop 170
10 Jonathan Mendez 138
11 Daniel Corley 160
12 Anthony Hoak 192
13 Jonathan McMahon 154
14 Jonathan Costin 132
15 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen Team 64
16 Patrick Le Denmat 43
Race: Women P/1/2/3 Scratch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Francine Haas Pact Cycling team 5
2 Katie Cavoto PSIMET Racing 109
3 Molly Shough 69
4 Lauren Conroy Comrade Cycles Racing 159
5 Annie Byrne 171
6 Katie Kolon BFF Bikes 168
7 Leah Sanda PSIMET Racing 23
8 Christine Leppanen 175
Race: Women 4/5 Scratch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Lily Williams UCI WTW: HUMAN POWERED HEALTH Team 6
2 Kelsey Campbell Dollaghan 126
3 Amelia Van maldegiam PSIMET Racing 60
4 Sam Scipio 79
5 Lorraine Mccarthy 55
6 Kiki Demopoulos xXx Racing 66
Race: Juniors Scratch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Jonathan Costin 132
2 Steve Jaimes 67
3 Kendall Griffin 65
4 Cedric Le Denmat 42
5 Amelia Van maldegiam PSIMET Racing 60
6 Gabriel Le Denmat 40
Session: 2
Race: P/1/2 Points Race
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Tyler George 3
2 John Kuhfahl 119
3 Jake Buescher 606 Racing 22
4 Daniel Breuer 158
5 Robert Higgins George Garner Cyclery 27
6 Daniel Verner 56
7 Jason Garner George Garner Cyclery 37
8 Thomson Remo 194
9 Lawrence Stoegbauer Polish & Slavic FCU International Cycling Team 24
10 Zachary Slavens Northbrook Cycle Committee Team 133
11 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew 176
12 James Calvetti 25
13 Brian Haas Fairlife 11
14 Jafet Torres Team T-Town 84
15 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International Cycling Team 83
16 Jeremy Treister 71
17 Carl Valentin 36
18 Matthew Fox 18
19 Chris Mosk 80
Race: Cat 3 Point Race
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Kennen Hootman INTENT Race Team 87
2 Solomon Treister 68
3 Michael Kirby xXx Racing 57
4 Andrew Anderson 145
5 Jacob Cramer KLiCK Cycling Team 92
6 Steve Burton 124
7 Alex Bolotin Polish & Slavic FCU International Cycling Team 26
8 Joseph Proszowski 164
9 Damian Chlanda 178
10 Roderick DeJesus Northbrook Cycle Committee Team 85
11 Jason Holly xXx Racing 13
12 Jason Fergurson 75
13 Jared Rogers xXx Racing 111
Race: Cat 4 Point Race
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Andrew Giniat 32
2 Matthew Giedt 120
3 Anthony Hoak 192
4 Jon Smail 16
5 Roland Varriale 162
6 Jonathan Costin 132
7 Nicholas Pomella PSIMET Racing 180
8 Max Torres 185
9 Peter Cavoto Jr 39
10 Christopher Witek INTENT 197
11 Sean Costin The Pony Shop 170
12 Brian Cosgrove INTENT 125
13 Jonathan McMahon 154
14 Jonathan Mendez 138
15 Patrick Le Denmat 43
16 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen Team 64
Race: Women P/1/2/3 Points Race
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Leah Sanda PSIMET Racing 23
2 Francine Haas Pact Cycling team 5
3 Katie Cavoto PSIMET Racing 109
4 Molly Shough 69
5 Lauren Conroy Comrade Cycles Racing 159
6 Annie Byrne 171
7 Christine Leppanen 175
8 Katie Kolon BFF Bikes 168
Race: Juniors Points Race
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Jonathan Costin 132
2 Kendall Griffin 65
3 Steve Jaimes 67
4 Cedric Le Denmat 42
5 Amelia Van maldegiam PSIMET Racing 60
6 Gabriel Le Denmat 40
Race: Master's Scratch
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Brian Haas Fairlife 11
2 Jason Garner George Garner Cyclery 37
3 Daniel Verner 56
4 Robert Higgins George Garner Cyclery 27
5 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International Cycling Team 83
6 Lawrence Stoegbauer Polish & Slavic FCU International Cycling Team 24
7 Jason Holly xXx Racing 13
8 Kurt Tromp Polish & Slavic FCU International Cycling Team 12
9 Carl Valentin 36
10 Matthew Giedt 120
11 Michael Kirby xXx Racing 57
12 Sean Costin The Pony Shop 170
13 Steve Burton 124
14 Chris Mosk 80
15 Jeremy Treister 71
16 Peter Cavoto Jr 39
17 Andrew Anderson 145
18 Patrick Le Denmat 43
Race: Women Cat 4/5 Points Race
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Lily Williams UCI WTW: HUMAN POWERED HEALTH Team 6
2 Kelsey Campbell Dollaghan 126
3 Amelia Van maldegiam PSIMET Racing 60
4 Lorraine Mccarthy 55
5 Sam Scipio 79
6 Kiki Demopoulos xXx Racing 66
Session: 3
Race: P/1/2 Unknown Distance
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Jake Buescher 606 Racing 22
2 Tyler George 3
3 Daniel Breuer 158
4 James Calvetti 25
5 Matthew Fox 18
6 Thomson Remo 194
7 Brian Haas Fairlife 11
8 Jason Garner George Garner Cyclery 37
9 Jafet Torres Team T-Town 84
10 Robert Higgins George Garner Cyclery 27
11 Zachary Slavens Northbrook Cycle Committee Team 133
12 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew 176
13 Lawrence Stoegbauer Polish & Slavic FCU International Cycling Team 24
14 Chris Mosk 80
15 Jeremy Treister 71
16 Carl Valentin 36
17 Daniel Verner 56
18 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International Cycling Team 83
Race: Cat 3 Unknown Distance
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Solomon Treister 68
2 Jacob Cramer KLiCK Cycling Team 92
3 Alex Bolotin Polish & Slavic FCU International Cycling Team 26
4 Jason Holly xXx Racing 13
5 Steve Burton 124
6 Michael Kirby xXx Racing 57
7 Kennen Hootman INTENT Race Team 87
8 Damian Chlanda 178
9 Roderick DeJesus Northbrook Cycle Committee Team 85
10 Jason Fergurson 75
11 Jared Rogers xXx Racing 111
12 Andrew Anderson 145
Race: Cat 4 Unknown Distance
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Andrew Giniat 32
2 Christopher Witek INTENT 197
3 Matthew Giedt 120
4 Nicholas Pomella PSIMET Racing 180
5 Daniel Corley 160
6 Roland Varriale 162
7 Anthony Hoak 192
8 Jonathan Mendez 138
9 Jonathan McMahon 154
10 Brian Cosgrove INTENT 125
11 Peter Cavoto Jr 39
12 Max Torres 185
13 Patrick Le Denmat 43
Race: Women P/1/2/3 Unknown Distance
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Leah Sanda PSIMET Racing 23
2 Francine Haas Pact Cycling team 5
3 Katie Cavoto PSIMET Racing 109
4 Molly Shough 69
5 Annie Byrne 171
6 Lauren Conroy Comrade Cycles Racing 159
7 Katie Kolon BFF Bikes 168
8 Christine Leppanen 175
Race: Juniors Unknown Distance
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Jonathan Costin 132
2 Steve Jaimes 67
3 Kendall Griffin 65
4 Cedric Le Denmat 42
5 Gabriel Le Denmat 40
Race: Women Cat 4/5
Place Rider Team Number Edit Rider
1 Lily Williams UCI WTW: HUMAN POWERED HEALTH Team 6
2 Sam Scipio 79
3 Kelsey Campbell Dollaghan 126
4 Lorraine Mccarthy 55
5 Kiki Demopoulos xXx Racing 66